Diz ve Omuz CPM

CPM

Total diz protezlerinde en çok kullanılan yardımcı cihazlardan biri CPM (Continous Passive Motion) aletidir. Hastaların tolere ettiği ağrısız tedavi yöntemlerinden biridir. Dokuların iyileşmesinde önemli şekilde olumlu etkileri vardır. Eklem sertliğinin oluşmasını önlemektedir.

Hastaların sırt üstü yatış pozisyonunda, genellikle günde 4-8 saat uygulanmaktadır. Ameliyat sonrası 2-3. günde uygulanmaya başlar. Bacağın istenilen açıda ve hızda bükülmesi ve düzeltilmesini sağlamaktadır. Hastaların dolaşım sistemlerinin hızlanmasını sağlar ve bu sayede ödemin azaltılmasında etkilidir. Tedavi sürecinin kısalması ve iyileşmenin hızlanmasında büyük rol oynamaktadır.

Total protez cerrahilerinde operasyonla deformasyona uğrayan yapılar çıkarılıp yerine protez yapıları yerleştirilse de cerrahi operasyon tek başına çözüm değildir. Hastalar cerrahi operasyon sonrasında dolaşım problemleri, eklemlerin donuklaşması, doğru pozisyonlamalar yapılmadığı takdirde eklemlerin yanlış açıda kalıp hareketlerdeki kısıtlılıkların kalıcı hale gelmesi, eklem hareketlerinin aşırı zorlanması ve yerleştirilen protezlerin yerinden çıkması, yanlış kaynaşma sonucu ikinci ameliyata gerek duyulması ve belki de düzelmesi mümkün olmayacak eklem komplikasyonların oluşması sorunlarıyla karşı karşıya kalmaktadır.

Bu durumların oluşmaması için doğru muayene, doğru fizik tedavi programı ve uygulanması çok önemlidir. MİA Tıp Merkezi’nin uzman hekimlerimizin muayenesi sonrasında hastaların ihtiyaçlarına yönelik oluşturulan tedavi programları oluşturulmaktadır. Oluşturulan programlar alanında uzman fizyoterapistler tarafından doğru şekilde uygulanmakta, elde edilen kazanımlar ve iyileşmeler göz önüne alınarak hastaların olabilecek en erken şekilde iyileşmeleri ve günlük yaşam aktivitelerine dönebilmeleri sağlanmaktadır. Hastaların ihtiyaçlarına yönelik olarak merkezimizde CPM, Robotik Yürüme Cihazı, C-Mill gibi teknolojik cihazlar ve iyileşmenin arttırılmasını sağlayacak materyaller de fizyoterapistler tarafından kullanılmaktadır.